Proces skutecznej windykacji rozpoczyna się u wierzyciela w głowie. To on musi podjąć decyzję o windykacji własnej lub o przekazaniu sprawy do firmy windykacyjnej. Czym szybciej proces windykacji ruszy tym są większe szanse na skuteczność działań windykatorów.
Etap 1
Windykacja polubowna poprzedzona wywiadem gospodarczym
- pozyskanie informacji gospodarczych na temat majątku dłużnika (pojazdy i ich numery rejestracyjne oraz numery VIN, rachunki bankowe, miejsce zatrudnienia, dane adresowe oraz kontaktowe, nieruchomości i ustalenie numerów ksiąg wieczystych, wierzytelności, innych wartościowych ruchomości, powiązania biznesowe i wiele innych)
- podejmowanie prób kontaktu z dłużnikiem(osobiście, telefonicznie, przez e-mail, sms);
- wystosowywanie wezwań do zapłaty;
- poinformowanie dłużnika o wystawieniu długu na giełdzie lub skierowane danych dłużnika do Biur Informacji Gospodarczych;
- poinformowanie dłużnika o zamiarze podjęcia kolejnych kroków i konsekwencjach niespłacenia długu;
- podejmowanie negocjacji w celu spłaty i odzyskania należności.
Etap 2
Windykacja sądowo-egzekucyjna
Celem windykacji sądowo-egzekucyjnej jest uzyskanie prawomocnego wyroku lub nakazu zapłaty, który umożliwia wierzycielowi za pomocą najczęściej pełnomocnika zwrócenie się do komornika o przeprowadzenie egzekucji z majątku dłużnika i ściągnięcie należności. W przeciwieństwie do windykacji polubownej, stosuje się tu środki o charakterze prawnym, a nie perswazyjnym, takie właśnie jak:
- wystosowywanie wezwań do zapłaty;
- pozew;
- tytuł egzekucyjny;
- skierowanie sprawy do komornika.